אכיפה – התיישנות ושיהוי

Categories: כללי

עת"מ 48358-03-16  כפיר גולד מבני תעשיה ומסחר בע"מ נגד עיריית חיפה. בפני כבוד השופט אברהם אליקים, סגן נשיא, מתאריך 10.10.16.

השאלה שעל הפרק, האם רשאית עיריית חיפה לנקוט בשנת 2016 הליכי גבייה מנהליים נגד העותרת לשם גביית חובות ארנונה שנוצרו מינואר 2000 ועד דצמבר 2009. שאלה שהתשובה לגביה תינתן על פי דיני ההתיישנות והשיהוי.

פסק הדין

  • בית המשפט קיבל את העתירה ואסר על העירייה לנקוט בהליכי גבייה מנהליים נגד העותרת, בקשר לחוב הקשור בנכס שבעתירה.
  • כבוד השופט הוסיף כי הליכי גבייה מנהליים, הם הליכים חריגים. ביצוע עקול ותפיסת רכוש של חייב ללא ניהול הליך של תביעה הכוללת הוכחת זכותו של התובע מחייבים את הרשות המנהלית לפעול ביעילות, בסבירות ובהגינות.
  • כשלושה חודשים לאחר מכן, פרסם היועץ המשפטי, את ההנחיה אליה הפנו שני הצדדים תוך שהוא מנחה את כל הרשויות המקומיות לפעול ולבצע את דרישת התשלום הראשונה מכוח פקודת המיסים תוך שנתיים מיום פרסום ההנחיה.
  • העיריה הוציאה את מכתב הדרישה הראשון, רק ביום 21.7.2015, בחלוף שלוש שנים וחצי מהיום בו ידעה את כל העובדות המהותיות. די בעובדה זו כדי להצדיק קבלת העתירה.
  • זאת ועוד, ציין השופט כי התאריך בו מבוצע הליך מינהלי הוא רב חשיבות גם מבחינה משפטית. הוא למעשה מביא לאיפוס מרוץ ההתיישנות וקובע את גבולות השיהוי. על כן העיריה כרשות מנהלית מחויבת להקפיד שכל מכתב דרישה יישא תאריך.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים