ביטול שעבוד על נכס בגין חוב בגין התיישנות

Categories: כללי

עע"מ  8968/14  יצחק שטרית נגד עיריית טבריה. בפני כבוד הנשיאה מ' אור, כבוד המשנה לנשיאה (בדימוס) א' רובינשטיין וכבוד המשנה לנשיאה (בדימוס) ס' ג'ובראן מתאריך 31.8.17.

נדון בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים בעניינים מנהליים.

המערער הגיש לבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת עתירה מנהלית לביטול שעבוד סטטוטורי שעיריית טבריה הטילה על נכס מקרקעין שבבעלותו בשל חוב ארנונה. זהו ערעור לאחר שבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת, דחה את העתירה על הסף מחמת שיהוי ואי ניקיון כפיים.

פסק הדין

  • בית המשפט קיבל את העתירה והגיע למסקנה שלא היה מקום לדחות על הסף את העתירה במחוזי מחמת שיהוי או אי נקיון כפיים של המערער.
  • התנהלותו של המערער אכן לא הייתה נאותה, והראיה לכך היא התהפוכות והשינויים שידעה התשתית העובדתית שהוצגה על ידו לבית המשפט המחוזי על אף שהייתה מוטלת עליו חובה להציג תשתית עובדתית מלאה עם הגשת העתירה.
  • אולם, בנסיבות המקרה, אין מקום לדחות את העתירה על הסף בשל התנהלותו הקלוקלת של המערער שכן לצד התנהלות זו, לא ניתן היה להתעלם, גם מהמחדלים הדיוניים של העירייה. התנהלותה הדיונית הבעייתית של העירייה מנטרלת בנסיבות העניין את הפגם שנפל בהתנהלותו הדיונית הבעייתית של המערער.
  • טענת הסף השנייה שהתקבלה על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים הייתה טענת השיהוי. בית המשפט העליון מקבל את הטענה בדבר השיהוי, על אף שמועד תחילת מניין הימים שונה מכפי שנקבע על ידי בית המשפט המחוזי.
  • ואולם, הלכה היא כי דינה של עתירה שהוגשה בשיהוי אינו מחייב בהכרח סילוק על הסף. לבית המשפט שמור שיקול הדעת להאריך את המועד להגשת העתירה והוא רשאי לחרוג מסד הזמנים הקבוע בתקנה.
  • בהתחשב בכל אלה, הגיע בית המשפט למסקנה כי שגה בית המשפט לעניינים מנהליים (מחוזי) משקיבל את טענת השיהוי והורה על דחייתה של העתירה על הסף.
  • באשר לטענת ההתיישנות: בחינת טענות הצדדים לגופן בראי התשתית העובדתית שהונחה בפני בית המשפט לעניינים מנהליים מלמדת, בבירור, כי חלף פרק זמן של למעלה משבע שנים בין המועד שבו הפך החוב חלוט לבין המועד שבו נקטה העירייה, לראשונה, הליכים מנהליים לגבייתו. משכך בדין טען המערער כי חובו הנטען לעירייה – התיישן.
  • על כן החליטו השופטים לקבל את הערעור ולהורות על ביטול הליכי הגבייה שנקטה העירייה בעניין חובותיו הנטענים של המערער ובכלל זה על ביטול השעבוד והערת האזהרה שנרשמו על הנכס האחר של המערער.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים