בקשה לאישור תובענה ייצוגית – גביית ארנונה בשיעורים גבוהים מהמותר

Categories: כללי

ת"צ 20881-11-13  סלמה נגד עיריית רחובות. בפני כבוד השופט יחזקאל קינר, מתאריך 3.11.16.

יואל סלמה מחזיק בנכס מסחרי בעיר רחובות, והגיש נגד העירייה בקשה לאישור תובענה כייצוגית.

לטענתו, החל משנת 1997 פעלה העירייה שלא כדין, בכך שגבתה ארנונה עבור נכסים מסחריים במספר סיווגים, בשיעור העולה על תעריפי הארנונה שנקבעו באישור השרים שניתן לעירייה לגבי שנת 1996.

כתוצאה מהאמור לעיל נגבתה על ידי העירייה משך כל השנים מאז שנת 1996 גביית יתר של ארנונה עבור הנכסים המסחריים הנ"ל, שהשתרשה עד לשנים הרלבנטיות להליך הנוכחי. 

פסק הדין     

  • בית המשפט דחה את בקשת האישור ואת תובענת המבקש.
  • התובענה הוגשה כ-17 שנה לאחר הפגם הנטען בצווי הארנונה.
  • המבקש, מחזיק בנכס משנת 1996, והיה בידו לבדוק את צווי הארנונה עוד בתקופה הרלבנטית ולא לפנות לבית המשפט בחלוף 17 שנה בתביעת השבה הנובעת משרשור פגם הנטען על ידו.
  • מתקיים, אפוא, בענייננו שיהוי סובייקטיבי ניכר.
  • זאת ועוד, הנזק הראייתי מצומצם יותר, שכן העירייה מצאה מסמכים רבים מהתקופה הרלבנטית וגם מנהל הארנונה מוסיף לכהן בתפקידו מאז ועד היום.
  • קיימת גם הסתמכות נמשכת של הרשות על תעריפי הארנונה, במהלך כל השנים, השימוש שנעשה בכספים שנגבו לרווחת התושבים ובהם המבקש, והנזק הרב שייגרם לעירייה ולציבור תושבי העיר, הן לגבי העבר והן לגבי העתיד, אילו יוחלט להחזיר את הגלגל לאחור, על כל המשתמע מכך.
  • בהינתן כל האמור לעיל, גם אם היה נמצא שצווי הארנונה הרלבנטיים פגומים, לא הייתה תוחלת לתובענה זו בשל השיהוי שדבק בה. לפיכך, אין אפשרות סבירה שתוכרע לטובת המבקש, ודין הבקשה והתובענה להידחות גם מטעם זה.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים