בקשה לתביעה ייצוגית – חיוב ארנונה שגוי עפ"י הוראות צוו הארנונה

Categories: כללי

ת"צ  7753-03-15  זוסמן ואחרים נגד עיריית בת ים. בפני כבוד השופטת צילה צפת, מתאריך 20.12.16.

המבקשים מחזיקים בנכס בבת ים הכולל מרפסת פתוחה ובנוסף, שטח בגג המבנה.

העותרים טוענים, כי בשנת 2010 שינתה עיריית בת ים את צו הארנונה באופן שהחל משנת 2011 מחויבים גם בעלי "מרפסות פתוחות (מרפסות שמש)" בסכום ארנונה הזהה לחיוב "מרפסת" כפי שהופיע בצו הארנונה בשנת 2009. משמע –הוסיפה סיווג חדש תוך הפרת "דיני ההקפאה" (שנחקקו בשנת המס 85/6 וקבעה כי יש לקבל את אישור שרי הפנים והאוצר לכל שינוי בצוו הארנונה).

לטענת העירייה, מדובר בתיקון שהוא הבהרה בלבד. לשיטתם, היתה רשאית מאז ומתמיד, לחייב מרפסות לרבות מרפסות שמש כחלק מחיוב מבנה מגורים והתיקון בצו הארנונה בשנת 2010 בא להבהיר ועל כן לא חייב את אישורי משרד הפנים והאוצר.

פסק הדין

  • בית המשפט קבע, כי ככל שהמחלוקת עוסקת בחיוב ארנונה ל"מרפסת שמש" על יסוד צו ארנונה בלתי חוקי משנת 2010, הרי שהסמכות העניינית היא לבימ"ש לעניינים מנהליים ולא בדרך של השגה בפני מנהל הארנונה.
  • לעומת זאת, ככל שהמחלוקת מתייחסת לשאלה האם ניתן לסווג "מרפסת השמש" הצמודה לדירתם של המבקשים כ"מרפסת" הרי שהיא מצויה בתחום סמכותו של מנהל הארנונה
  • נוכח האמור, ניתן היה להגיש תובענה ייצוגית מנהלית, ככל והטענה מתייחסת לחיוב הנובע מצו ארנונה בלתי חוקי.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים