האם דרשה העיריה תשלום ארנונה, בהסתמך על תאוריה משפטית המנוגדת לעובדות שלא במחלוקת?

Categories: כללי

עמ"נ 32270-06-16 סלומון נגד מנהל הארנונה של עיריית חיפה. בפני כבוד השופט אברהם אליקים, סגן נשיא, מתאריך 1.6.17.

תושב חיפה לשעבר, מערער על החלטת ועדת הערר, במסגרתה נדרש לשלם ארנונה בסכום של מאות אלפי שקלים, בגין נכס אותו נטש לפני עשרות שנים.

לטענתו, מסר את מפתחות הבית לבעליו עוד בשנות השבעים, חדל לגור בנכס (על כך גם העידו בעליו), עבר להתגורר בעיר אחרת בה שילם ארנונה כדין, ולמרות זאת בחרה הועדה לקבוע כי המערער הוא המחזיק בנכס, משלא הוכח כי מסר הודעה על כך לפי פקודת העיריות, ועל פי המצב המשפטי לפי חוק הגנת הדייר.

בתחילה טענה העיריה כי אין ברשותה את דרישות התשלום משום שלא שמרה עותק. לאחר מכן, טענה העירייה כי על פי תדפיס מחשב בוצעו בעניין פעולות גביה ואף בוצעו תשלומים, טענה הסותרת את גרסתה הראשונית לפיה במשך כשלושים שנה, לא נעשו הליכי אכיפה כלשהם נגד המערער. 

פסק הדין  

  • הערעור התקבל במלואו.
  • השופט לא מצא לנכון להשיב את הדיון לוועדת הערר.
  • נקבע, כי "זגזוג" נציג העירייה בין גרסאותיה יכול בהחלט להפחיד את "האזרח הקטן", שלא יכול להבחין בפני מה הוא עומד. נקבע כי כאשר עיריייה טוענת בדבר דרישות תשלום, חובתה כגוף מנהלי להציג אותן בפני הגוף הדן בסוגיה, ולו על מנת לברר את זיקתו של אדם לנכס.
  • עוד נקבע, כי הבדלי הגרסאות השונות של העיריה מעידים על שרירות ליבה והתעלמותה מהאזרח ומזכויותיו. בהתנהגותה זו, כך נקבע, יש משום פגיעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.
  • על פי בית המשפט, החלטתה של ועדת הערר, מהווה חריגה קיצונית ממתחם הסבירות, ולא זו אף זו, נקבע כי על פי הראיות והעדויות שעמדו בפני העיריה היה ברור כי למערער אין כל זיקה לנכס, והתנהגותה של העיריה אינה של רשות מנהלית הגונה. העירייה אף לא טרחה במהלך 38 השנים לבקר בנכס ולוודא כי נמצא שם.
  • האזרח נאלץ במשך 4 שנים להיות מעורב בהליכי השגה וערר ובערעור מנהלי שנדון עתה.
  • נקבע כי האטימות חסרת הרגש של העירייה מחייבת ביטוי בהוצאות משפט, כפי שאכן נקבעו.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים