סיווג ארנונה (בית מלאה מול סיווג עסקי)

Categories: כללי

עמ"נ 24004-09-15 רויטל פרידמן נגד עיריית ירושלים. בפני כבוד השופט ד"ר יגאל מרזל, מתאריך 1.5.16

ערעור על החלטת ועדת הערר לענייני ארנונה של עיריית ירושלים, לפיה דחתה ועדת הערר את סווג הסטודיו לבישול בשוק מחנה יהודה בסיווג מסחרי (שירותים).

פסק הדין

  • בית המשפט החליט כי אין עילת התערבות בהחלטת ועדת הערר בעניין סיווג הנכס בסיווג מסחרי (שירותים).
  • בפסק-דין של ועדת הערר התייחסו להבחנה בין תעשייה לבין שירותים. בהתייחס לשירותים צוין שמדובר בדרך כלל במתן שירות אישי בהתאם לצרכיו של לקוח קונקרטי, לרבות במבנה משרדים ועל-ידי בעל מקצוע חופשי. ובאשר למלאכה, מדובר בשילוב בין מאפייני תעשייה (פעילות ייצור מחומר גלם במבנה תעשייתי באמצעות מכונות ופועלי ייצור) לבין שירותים.
  • בבתי מלאכה יש, כך צוין, מרכיב שירותי של מתן שירות מקצועי ללקוח קונקרטי, אך השירות שניתן הוא בעל מאפיין תעשייתי "במובן של עבודת כפיים המתבצעת באמצעות פועלים ועובדי כפיים מקצועיים ("צווארון כחול"), ולא על-ידי פקידים ובעלי מקצועות חופשיים ("צווארון לבן")). על-יסוד הגדרה זו, שלא ניתן לראות בעסק של המערערת משום "מלאכה" לפי מיון זה. לא ניתן לראות כאמור על-פי התשתית העובדתית שהובאה, בשירות שהמערערת נותנת, כבעל אותו מאפיין תעשייתי; ודאי שלא כרכיב מרכזי ודומיננטי. בה בעת, הפעילות של המערערת היא בעלת מאפיין של שירות אישי בהתאם לצרכים של המשתתפים בסדנאות הבישול שהמערערת מנהלת בנכס.
  • כן צוין שעיון בתמונות שצורפו כמוצגים מצביע על כך שמכשירי הבישול אינם תופסים את כל שטח הנכס ואין הפרדה בינם לבין השטחים האחרים. גם מטעם זה, קשה לראות בעסק כולו כ"מלאכה".
  • גם בהתייחס למאפיינים הפרטניים של ההכרה במכבסות בפרשת זהר כ"מלאכה", הרי שאין עילת התערבות בהחלטת ועדת הערר בסיווג הנכס מושא הערעור בסיווג עסקי. בפסק דין זה נקבע ששירות הכביסה הוא שירות המאופיין בעבודת כפיים של בעלי מקצוע המבוצעת בחלקה באופן ידני ובחלקה באמצעות מכונות, במבנה בעל אופי תעשייתי ולא במשרד ותוך מיומנות מקצועית של העובדים במקום. תיאור העסק שמפעילה המערערת, הוא שונה ואינו עולה כדי "מלאכה".

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים