סיווג ארנונה למרפאה

Categories: כללי

עמ"נ 41958-09-15  מנהל הארנונה של עיריית ירושלים נגד בית הרופאים בית חנינה בע"מ. בפני כבוד השופט משה סובל, סגן נשיא, מתאריך 8.11.16.

ערעור מינהלי שהגיש מנהל הארנונה של עיריית ירושלים על החלטת ועדת הערר לענייני ארנונה מיום 14.6.15, בה התקבל ערר שהגישה המשיבה על החלטת המערער מיום 29.4.14 לדחות את השגתה באשר לחיובה בארנונה כללית.

פסק הדין

  • בית המשפט קיבל את הערעור של עיריית ירושלים.
  • עמדת עיריית ירושלים אושרה על ידי בית המשפט בפסק דין קודם מ-1993.
  • בפסק הדין נקבע כי חיוב מרפאה פרטית בתעריף המופחת המיועד ל"מרפאות ובתי חולים" יוביל ל"תוצאה בלתי סבירה, בלתי צודקת ואף אבסורדית. דהיינו, למתן הנחה ניכרת ביותר בארנונה העירונית הכללית לרופא או רופאים המפעילים מרפאות פרטיות על בסיס מסחרי ולמטרות רווח ומניעתו מכל בעלי המקצועות החופשיים האחרים" (ע"ש (י-ם) 71/92 טיפול שורש – ניהול ושירותים למרפאות שיניים (רשת ארצית) בע"מ נ' מנהל הארנונה עיריית ירושלים).
  • בנסיבות אלה, וכפי שנפסק בעניין טיפול רפואי מיידי, ההתקשרות בין המשיבה לבין הכללית היא התקשרות עסקית לכל דבר, שאינה הופכת את המשיבה לחלק ממערכת הבריאות הציבורית, אלא מותירה את המשיבה כעוסקת בתחום הרפואה למטרות רווח. התקשרות כזאת אינה מצדיקה את החלת תעריף הארנונה המופחת על המשיבה, באשר התעריף המופחת נועד להיטיב עם פעילות ציבורית המיועדת לטובת הציבור בלבד ולא עם פעילות המשרתת, בין היתר, את טובתו הפרטית-עסקית של גוף כלשהו.
  • על כן החלטת ועדת הערר מיום 14.6.15 מבוטלת והחלטת מנהל הארנונה מיום 29.4.14 מושבת על כנה.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים