סיווג נכס כתעשייה

Categories: כללי

זהו ערעור על החלטת ועדת ערר לענייני ארנונה של עיריית תל אביב יפו .

חברת תכלת תקשורת בע"מ אינה משלימה עם החלטת וועדת הערר וטוענת כי מדובר על נכס בעל תכלית אחת: עריכה, הפקה והוצאת עיתונים.

פעילות זו התבצעה בעבר על ידי עיתון "מעריב", מאותו הנכס, כאשר ועדת ערר קבעה בזמנו כי כלל פעילות "מעריב" נכללת בסיווג תעשיה. המערערת טוענת כי היא נכנסה לנעלי "מעריב".

המערערת טוענת כי יש לסווג הפעילות בסיווג תעשיה וכי יש להעדיף סיווג ספציפי על זה השיורי שבצוו הארנונה של העירייה.

עוד מפנה המערערת לכך שמדובר במוצר המשווק לציבור הרחב ולא ללקוח ספציפי על פי הזמנה, ויש בכך משום התקיימות אחד ממאפייני פעילות תעשייתית, לעומת מתן שירותים.

נטען כי הפעילות בנכס חורגת משלב הרעיון והיצירה המחשבתית. נטען כי פעילות השיווק ושירות הלקוחות טפלה לפעילות העיקרית הנעשית בנכס.

העירייה מצידה טענה כי יש לאמץ החלטת ועדת הערר משום  שהפעילות המתבצעת בנכס היא פעילות רעיונית ומסחרית להפקת מספר מגזינים על ידי עובדים בעלי ידע, מומחיות וכישרון, אך לא מדובר ביצירת "יש מוחשי", בשים לב לכך שפעולות הדפוס והכריכה מתבצעות מחוץ לנכס. לכל היותר מדובר בפעילות שבגדר יצירה רוחנית, הגיית רעיון לכדי כתיבה, אך לא בייצור מוחשי ובמוצר חדש מבחינה מהותית.

הפיכת התוצר הרעיוני למוצר מוגמר אינה מתבצעת בנכס. לא ניתן לסווג כל נכס בו מתבצעת פעילות רעיונית או עסקית, כמו עורך דין המייצר כתבי בי-דין או אדריכל המייצר תכניות – כתעשייה.

פסק הדין

  • בית המשפט החליט לדחות את הערעור.
  • לדעת בית המשפט פעילות בנכס של הוצאה לאור היא תהליך שבו יצירה כתובה (סיפור, מאמר או כתבה) הופכת למוצר זמין לציבור (ספר, עיתון, כתב עת וכד'). התהליך כולל מספר שלבים ותחילתו בפעילות רעיונית מחשבתית המגבשת את היצירה, יחד עם העלאת הרעיונות על הכתב ועריכתם. ולבסוף, פעילות ממשית נוספת לצורך הפקת המוצר.
  • זה אינו המקרה המדובר כי לא מתבצעת פעילות הכוללת את הפן הייצורי של תהליך ההוצאה לאור ושל הפקת המוצר הסופי. לא מתקיים בנכס תהליך של הפיכת חומר גלם למוצר סופי. לא קיים בענייננו בנכס תהליך של הפיכת "יש מוחשי אחד ליש מוחשי אחר", כפי שהיה בעניין ברודקאסט, עליו מנסה להסתמך המערערת.
  • בעניין ברודקאסט הודגש, כי מדובר בתהליך בו חומר גלם מצולם הופך לתוצר קולנועי מוגמר. הובהר כי גם אם השינוי בחומר הגלם אינו נראה לעין אלא מצוי באותו כלי הקיבול, המחשב, עדיין הוא קיים. הודגש כי מדובר בעבודה טכנולוגית מורכבת המתבצעת באמצעות מיכון דיגיטלי יקר ומתוחכם. המאפיינים שנמצאו בפעילות שבוצעה בנכס בעניין ברודקאסט, לאור האמור, היו מאפיינים של עבודת ייצור ותעשיה.
  • לא כך בענייננו. הפעילות בנכס דנן דומה לכל תהליך יצירתי – חשיבתי אחר, המתבצע על ידי בעלי מקצוע שונים, פעילות אשר יכולה להתבצע בכל מקום, ללא צורך במכונות ובמכשור או טכנולוגיה מיוחדים.
  • קביעת ועדת הערר מתיישבת עם פסיקת בית המשפט העליון במקרים דומים ואיני רואה מקום להתערב בה.

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים