סיווג קרקע כמסעדה

ת"צ 33323-05-15 ביסטרו טים בע"מ נגד מנהל הארנונה בעיריית חולון. בפני כבוד השופטת צילה צפת, מתאריך 26.6.16.

עניינה של התובענה ובקשת האישור בטענה, כי עיריית חולון מחייבת את ביסטרו טים בע"מ בארנונה שלא כדין, בגין השטח העולה על שטח הקרקע שעיקר שימושו עם המבנה, המוגבל בצו הארנונה ל-50 מ"ר לכל היותר. כן ביקשה התובעת לראות בעתירתה כתביעה ייצוגית.

העירייה מבקשת לסלק את התובענה ובקשת האישור על הסף בטענת היעדר סמכות עניינית.  לחילופין, העירייה טענה כי יש להורות על עיכוב ההליכים בתובענה, עד לקבלת הכרעה חלוטה בהליכי הערר שהגישה המשיבה, התלויים ועומדים.

סיווגו של הנכס, גודלו ו/או השימוש בו נמצאת בסמכותם הייחודית של מנהל הארנונה, וועדת הערר.  לפיכך, אין לבית משפט הסמכות לדון בתובענה מאחר וקיימת סמכות עניינית בעניינה לערכאה אחרת.

זאת ועוד, המבקשת הגישה, עוד לפני בקשת אישור זו, השגות על שומות הארנונה לשנים
2014- 2015 בטענות שונות, בין היתר בטענת הסיווג העומדת בלב ליבה של בקשת האישור. המבקשת אף הגישה עררים על החלטות מנהל הארנונה אשר דחו את השגותיה.

עררים אלו תלויים ועומדים וממתינים להכרעת וועדת הערר. המבקשת אינה רשאית לעקוף את ההליכים הקבועים בחוק ולהגיש תביעת השבה ישירות לבית המשפט, קל וחומר בקשה לאישור תובענה ייצוגית, כפי שנעשה בעניינו. מקום בו המחוקק קבע מסלול מיוחד להשגה ולערר, יש ללכת במתווה דיוני זה ולא לאפשר את עקיפתו.

פסק הדין

  • השופטת קיבלה את עמדת העירייה. הבקשה לסילוק התובענה על הסף מתקבלת ונדחית התביעה האישית.
  • מדובר בשאלה של סיווג השטח והיא בליבת המחלוקת בין הצדדים. לפיכך, הסמכות הייחודית לדון בשאלת הסיווג היא למנהל הארנונה ולועדת הערר.
  • השופטת לא מצאה כי קיים צורך להידרש לבקשותיה החלופיות של המשיבה לרבות בעניין התביעה הייצוגית.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים