ערעור – סיווג "תעשייה" במקום סיווג "שירותים מסחר ומשרדים"

Categories: כללי

עמ"נ 34887-05-16 אנויטק בע"מ נגד מנהל הארנונה בעיריית גבעתיים. בפני כבוד השופט  מאיר יפרח, מתאריך 20.7.16.

ערעור על החלטת וועדת הערר לענייני ארנונה שליד עיריית גבעתיים, שבה נדחה ערעורה של חברת נויטק בע"מ על החלטת עיריית גבעתיים לשנות את סיווג הנכס המוחזק על ידה לסיווג "שירותים משרדים ומסחר" במקום "תעשייה".

טענתה המרכזית של המערערת היא כי בנכס הנדון מבוצעת פעילות של פיתוח תוכנה ומכירתה ועל כן, הסיווג הראוי הינו "תעשייה" ולא כל סיווג אחר.

וועדת הערר של העירייה, על החלטתה מערערים, קבעה בהחלטתה לאחר סיור חוזר בנכס, כי השימוש בפועל הינו שימוש משרדי, מתן שירותים ללקוחות, מכירה ותיקון וכן פיתוח תוכנה (אך לא כדבר ראשי). 

פסק הדין     

  • כבוד השופט קיבל את ערעור חברת אנויטק בע"מ במובן זה שעל הוועדה לחזור ולהשלים החלטתה, כמבואר בהמשך.
  • אם התמצו ראיות המערערת באישורים שמסרה לעירייה, דומה שהיה קובע שהחלטת הוועדה מבוססת כראוי על החומר שהובא לפניה, אשר לא נמצא מספיק לאישוש טענות המערערת.
  • אולם, לפני הוועדה הונחו גם תצהיריו של מנהל המערערת, שבתצהיריו עמד על פעילות המערערת (כמפתחת תוכנות לניטור סביבתי) ופעילותה בנכס הנדון כמו גם ביתר האתרים בהם היא פועלת.
  • השופט ציין שלמרות זאת, לא מצא בהחלטות הוועדה התייחסות כלשהי לדבריו של המנהל או לתצהיריו ולהערכת מהימנותו, ויש להצר על כך שדבריו לא זכו להתייחסות כלשהי.
  • במצב דברים זה, סבר השופט כי אין מנוס מהחזרת העניין לוועדה על מנת שתתייחס לדבריו של המנהל ותקבע (לאור הערכת עדותו ולאור זהות המועסקים בנכס) אם אכן פעילות המערערת בנכס היא פעילות תעשייתית (ייצור תוכנה), אם לאו.
  • אילו המנהל לא היה נחקר על תצהיריו לפני הוועדה, אפשר שבית המשפט יכול היה לקבוע ממצאים על סמך תצהיריו; אלא שבפרשה זו התייצב המנהל לפני הוועדה בשתי הזדמנויות ונחקר על תצהיריו. משכך, על הוועדה להעריך את דבריו בין היתר על יסוד התרשמותה ממראה עיניה.
  • הוועדה אינה נדרשת לשמיעת טענות כלשהן מפי הצדדים בעניין זה, שכן כל החומר הרלוונטי מצוי בידיה. היא מוסמכת להגיע למסקנה כטוב בעיניה ואין היא כבולה למסקנותיה הקודמות.
  • לאחר מתן החלטתה ובהתאם לתוכנה רשאים הצדדים להשיג עליה בהליך המתאים.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים