פטור מארנונה לבית ספר שלא למטרות רווח

Categories: כללי

עמ"נ 19284-11-15 גימנסיה – בתי ספר תיכוניים ע"ש גולדנר בע"מ נגד מנהל הארנונה בעיריית חדרה. בפני כבוד השופט אברהם אליקים, סגן נשיא, מתאריך 26.6.16.

השאלה העיקרית בה דן בית המשפט היא האם בית הספר המדובר הינו בית ספר שלא למטרות רווח. במידה וכן – הדבר יקנה לו פטור מלא מתשלום ארנונה על פי פקודת מיסי העירייה ומיסי הממשלה.

עמדה זו לא התקבלה על ידי וועדת הערר לענייני ארונה שליד עיריית חדרה.

לטענת המערערת הוכח כי היא פועלת שלא למטרות רווח עסקי. הוועדה טעתה בניתוח העדויות והראיות, היא העדיפה את עדות המומחה מטעם המשיבה על אף שעדותו קרסה בחקירה הנגדית והמומחה הודה כי אינו בקי בסוגיות שעל הפרק.

העירייה טוענת כי המערערת לא שינתה התנהלותה במהלך כל השנים שקדמו להחלטה, אין עילה להתערבותו של בית המשפט לעניינים מנהליים בהחלטה ובקביעות הוועדה, ההחלטה נכונה וסבירה, לקחה בחשבון את כלל השיקולים הרלוונטיים וניתנה בהתחשב במצב העובדתי של הנכס כפי שנבחן ונקבע על ידה ובהתחשב במצב המשפטי בהתאם לפסיקה ולדין.

פסק הדין

  • בית המשפט החליט לדחות את הערעור.
  • הנכס בו מתנהל בין השאר בית הספר, משמש גם בשעות הבוקר את המכללה המשותפת שפועלת למטרות רווח ואינה זכאית לפטור. די בכך שאחד משני הגופים פועל למטרת רווח כדי שהפעילות המעורבת תביא לשלילת הפטור משניהם.
  • לא די באישורו של מנהל מע"מ בדבר היות המערערת מלכ"ר כדין כדי להקנות פטור לפי פקודת הפיטורין.
  • אין דין מוסד ללא כוונת רווח שנועד לנושאי מע"מ כדין מוסד שכזה לשם קבלת פטור מארנונה, מדובר בחוקים שונים, אשר תכלית המחוקק לגביהם שונה. מוסד שהוכר כמלכ"ר אינו מקבל פטור מלא מתשלום מיסים ואין הוא מקנה פטור מתשלום מיסי ארנונה.
  • ככל שמדובר בארנונה המבחן העיקרי הוא "מבחן התכלית", התכלית שלמימושה פעל מוסד החינוך בנכס. די בכך שאחד השימושים והמטרות של אותו מוסד הן לשם הפקת רווח לרבות העברתו לחברות אחרות או מימושו בתשלומים לגורמים שונים, כדי לשלול ממנו הזכות לפטור ומיותר לציין כי אין אפשרות לפי פקודת הפיטורין בנושא זה לקבל פטור חלקי, שימושים מעורבים מביאים לדחיית הבקשה לפטור.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים