פטור מארנונה לנכס לא ראוי לשימוש

Categories: כללי

עמ"נ 15529-07-16 לוי  נגד עיריית רחובות. בפני כבוד השופט סגן נשיא, יעקב שינמן, מתאריך 16. 31.12.

זהו ערעור על החלטת וועדת הערר לענייני הארנונה שבעיריית רחובות. המערערת מבקשת לפטור אותה מתשלום ארנונה, בגין בניין שניזוק או נהרס. לטענתה מדובר בנכס שאינו ראוי למגורים ובחלק מהנכס אין ריצוף, אין כלים סניטריים ואין טיח בקירות, ופקח שבא לראות את הנכס, גם הוא התבטא בפני בְנה של המערערת כי הבית לא ראוי למגורים.

העירייה טענה כין יש לדחות את הערעור שכן בהתאם לממצאי העירייה, הושלמה בנייתו של הנכס ביוני 2007 לכל המאוחר, והחל ממועד זה נמצא הנכס ראוי לשימוש ומהווה בניין בחיוב בארנונה כללית.

פסק הדין     

  • הערעור נדחה על ידי בית המשפט
  • נטל הראייה וההוכחה רובץ על הטוען נגד חיוב המס. ככל שמדובר בפטור, הרי שעל הטוען לזכאותו לפטור להוכיח עמידתו בתנאי הפטור.
  • המערערת משכה את תצהירה כך שבפני וועדת הערר, לא הייתה כל ראיה, חוות דעת או עדות התומכת בטענותיה שאינה חייבת במס או שהיא זכאית לפטור.
  • די היה בכך, כדי לפטור את העיריה מלענות לערר, ודין הערר היה להידחות על הסף, אלא שוועדת הערר הלכה כברת דרך נוספת- למעלה מן הצורך, וקבעה ממצאים שבעובדה, ובין היתר בהתבסס על ממצאי מהימנות, של העדויות שנשמעו לפניה, כי המשיב חייב בדין את המערערת בארנונה, על פי הממצאים והעובדות שהיו בפניו.
  • בעבר, כל ניסיונות העירייה לתאם עם המערערת ובאי כוחה כניסה לנכס, נענו בלך ושוב, כאשר בסופו של דבר, כל פגישה שכזו לא הביאה לתוצאה המיוחלת ונציגי העירייה לא הצליחו להיכנס לנכס.
  • ה"כישלונות" בעריכת הביקור רובצים לפתחה של המערערת.         
  • כשלא מתאפשר ביקור בנכס, ולעירייה אינדיקציות חיצוניות כי בנכס מתגוררים אנשים (כפי שהצהירו והעידו 4 עדי העיריה), הרי שבמקרה שכזה, ברור שהנטל מוטל על אחת כמה וכמה, על המערערת, כדי להוכיח שאי אפשר "לשבת" בנכס.
  • למניעת כל ספק, הפסיקה קבעה כי חוסר האפשרות "לשבת" בנכס, משמעו לא רק חוסר האפשרות לשימוש במגורים, אלא, חוסר האפשרות לעשות שימוש בבניין לכל שימוש המותר על פי החוק. הלכה למעשה, הבניין צריך להפוך ל"לא בניין" על מנת להתכנס לגדרו של הפטור שבסעיף 330 לפקודה.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים