פס"ד בעניין ארנונה – סיווג

Categories: כללי

ת"צ 48547-12-15  יעקובוב נגד עיריית פתח תקווה. בפני כבוד השופטת הדס עובדיה, מתאריך 21.11.16.

בקשה לאישור תובענה מנהלית כייצוגית להשבת תשלומי ארנונה שנגבו ביתר עקב כך שצו הארנונה של העירייה לשנת 2015 קובע כי חיוב של  נכסים המשמשים למתן "שירותי תיקון/ייצור" הוא על פי תעריף של "שירותים שונים" ולא של "מלאכה", שלא כדין.

מר יעקובוב הוא חיט המחזיק בנכס המשמש אותו לצרכי עבודתו בפתח תקווה. המבקש חויב בארנונה לפי תעריף סיווג  ל "נכסים המשמשים למתן שירותים שונים" שהוא גבוה מהתעריף המרבי שנקבע ל"מלאכה" בתקנות ההסדרים במשק המדינה. מטעם זה טען כי התעריף שנקבע לנכסים בתת הסיווג "שירותי תיקון/ייצור" אינו חוקי.

טענתו היא שכל בעלי המקצוע והשימושים המנויים בהגדרת הסיווג "שירותי תיקון וייצור" הם בעלי מלאכה או מחזיקים בנכסים המשמשים בנכסיהם למלאכה ובכלל זה סנדלר, זגג, מתקן תיקים, בונה מסגרות לתמונות, מעבדות לסוגיהן: מעבדות תיקונים, מעבדות שיניים, מעבדות צילום והדפסת תמונות, אולפני הקלטות, ועוד.

 

פסק הדין

  • בית המשפט החליט שלא לדון במחלוקת ועל כן בקשת האישור והתובענה נמחקות.
  • אמנם  כל השימושים של בעלי המלאכה שצוינו, סווגו על ידי העירייה כ"שירותי תיקון/ ייצור" וזהו המכנה המשותף ביניהם, אך אין הכרח שהסיווג הנכון לכל אחד מהם הוא  ל"מלאכה", הדבר תלוי באופי השימוש בכל אחד מהנכסים.
  • כך למשל יתכן שוני בין שימוש בנכס למעבדה ובין שימוש בו לחייטות.
  • לא ניתן לומר כי הפעילות המתנהלת בכל הנכסים או בכל תת קבוצה שבהם דומה בהכרח. טענה זו כשלעצמה היא טענה בעלת נופך עובדתי ואיננה פרשנית גרידא.
  • הצורך בבירור טענת השימוש בנכס וסיווגו  ביחס לכל אחד מחברי הקבוצה והשונות שבין חברי הקבוצה אף הם תומכים  במסקנה שאין זה ראוי לברר את המחלוקת במתכונת התובענה הייצוגית.
  • משלא ניתן לברר את המחלוקת בגדרי התובענה הייצוגית עקב קיומו של מסלול סטטוטורי מנהלי  לבירור סוגית הסיווג, ומשאין זו הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת, בקשת האישור  והתובענה נמחקות.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים