פס"ד עליון – נכס לא ראוי לשימוש

Categories: כללי

בר"מ 9051/16  מכשירי תנועה בע"מ נגד מנהל הארנונה בעיריית תל אביב – יפו. בפני כבוד השופט ד' ברק-ארז, מתאריך 19.12.16. 

מכשירי תנועה בע"מ היא חברה העוסקת בייבוא ושיווק של כלי רכב. בבעלותה מבנה בתל אביב-יפו (להלן: "המבנה"). במרוצת השנים התגלו פגמים במבנה, שהוקם לפני שנים רבות. לאור חוות דעת מהנדס על אי בטיחות המבנה, פונה המבנה. זמן מה לאחר מכן ניתן צו הריסה למבנה ובחודש אוגוסט 2014 הוא נהרס כליל.

בעקבות חיוב הארנונה שהושת על המבקשת לשנת 2012, היא פנתה למנהל הארנונה בעיריית תל אביב-יפו וביקשה כי יינתן לה פטור מתשלום, בגין נכס שאינו ראוי ואף מסוכן לשימוש. מנהל הארנונה דחה את ההשגה ועל כן המבקשת הגישה ערר לוועדת הערר.

ועדת הערר דחתה את הערר בטענה כי לא הוכח שהחברה הפסיקה את השימוש במבנה בשל מסוכנתו המיידית, וכי הסיבה העיקרית להפסקת השימוש בו הייתה החשש שהמבנה עלול להתמוטט כתוצאה מרעידת אדמה קלה.

מכשירי תנועה הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי על החלטתה של ועדת הערר. בית המשפט המחוזי דחה את הערעור בקבעו כי השאלה המצויה בבסיסו היא שאלה עובדתית אשר אין מקום להתערב בקביעות הוועדה ביחס אליה.

בית המשפט המחוזי ציין בהקשר זה כי המבקשת פינתה את המבנה עוד לפני שקיבלה את חוות דעתו של המהנדס קליין, והוסיף כי האחרון העיד בפני הוועדה כי לא סבר שתקרת המבנה עשויה להתמוטט, אלא רק שהמבנה עלול להתמוטט עקב רעידת אדמה.

בית המשפט המחוזי קבע כי די בכך כדי להראות שמצבו של המבנה לא הצדיק את פינויו לפי מבחן פיזי-אובייקטיבי.

 

פסק הדין

  • בית המשפט דחה את הבקשה
  • השופט סבר כי דין הבקשה להידחות אף מבלי להידרש לתגובת המשיב, שכן היא אינה עומדת באמות המידה המצומצמות החלות על בקשות ב"גלגול שלישי" בהליכים מינהליים.

 

*המידע המוצג באתר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המפרסם ו/או בעל האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

© כל הזכויות שמורות - קרת ecpm - בנייה וקידום אתרים